Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pohlednice

Již v 10. stol. tady zemské stezky chránila trhová osada, v letech 1262-65 Přemysl Otakar II. vybudoval královské město společně s Chodským hradem, který opevněním zesiloval městské hradby (ty pak byly obehnány 13m širokým vodním příkopem). Hrad byl významným místem Chodů, kteří tu ukládali svá privilegia. Po požáru v r. 1592 ale hrad zpustl a jeho zbytky byly v letech 1726-28 přestavěny na solnici a barokně upraveny. Následovaly další úpravy, v r. 1822 tady sídlila městská správa  a po r. 1850 se sem nastěhovala škola. Chodský hrad typu středoevropského kastelu před nedávnem vyhořel, ale byl opraven a je přístupný veřejnosti - prohlédneme si věž, sklepení, lapidárium a hlavně expozice věnované přírodě, archelogii, historii a národopisu Chodska. Je tu i naaranžovaná scéna chodské svatby s figurínami v krojích.  

 

 

 

 

  

Hodnocení   Vamboušema  Námitky a rady 
Parkování    parkování pod hradem 
Dostupnost     jen blbka ho nenajde 
Suvenýry    uvnitř hradu 

Úroveň prohlídky 

  volně přístupno 
Občerstvení     ve městě 
Celkový dojem    velmi dobrý 

 

 

 

 

 

 

Na domažlickém hradě byl v r. 1318 sjednán smír Jana Lucemburského s českými pány.  

  Chodský hrad byl skutečně důležitým místem chodů - tam byla uložena jejich privilegia, hrad jim i jejich rodinám skýtal útočiště v době ohrožení, měli tam i vězení. Nejednou vedli spory s domažlickými měšťany, kteří si tu chtěli zřídit radnici a Chodům slibovali několik vyhrazených mísností. Císař vyhověl měšťanům. Ve stavovském povstání Chodové měšťany nepodpořili v odboji, potrestáni ale byli stejně . V r. 1621 císař Ferdinand II. zastavil 11 chodských vsí říšskému dvorskému radovi Volfu Vilému Lamingerovi - ten se stal i pánem hradu. Po dalších sporech císař hrad prodal Domažlickým.   

 

www.muzeum-chodska.com

Otvírací doba
IV. – X. denně    9.00-12.00 a 13.00-17.00 hod.
XI. – III. Po – Pá    10.00-12.00 a 13.00 – 15.00 hod.

 

Mapa

 

 

 

 

Font family: "BIGCITY-Normal" - Fonty a druhy písma zdarma ke stažení. Pokud není font "BIGCITY-Normal" Korektně zobrazen, použijte F5 (nebo CTRL+R), příp. Obnovit  

město, městys

Domažlice

0,0km restaurace, hostinec, kavárna  
hrad, zámek, tvrz, hradiště Horšovský Týn 0,4km  restaurace, hostinec, kavárna   
         
         
         

 

Náhledy fotografií ze složky Města Domažlice a Klatovy