Jdi na obsah Jdi na menu
 


Džbán, zřícenina ukrývající se v lesích 12 km severně od Rakovníka, byl nejsevernější hrad přemyslovského loveckého hvozdu. Je to málo známá a lomy těžce poškozená stavba, která se nachází nad soutěskou zvanou Ve vratech nad Mutějovicemi.  Hrad, který patří k velmi významným architektonickým památkám tohoto kraje, byl postaven zhruba v prvé polovině 13. století a zanikl velmi brzy, jen o několik desítek let později. Podle archeologických průzkumů byla příčinou krátké životnosti stavby mohutná trhlina, která prochází celým hradem.Jeho podoba představuje zajímavou kombinaci základního královského hradního typu té doby – hradu s obvodovou zástavbou – s ne zcela pochopenými zásadami vlastními importovanému francouzskému kastelu. Džbán je svou podobou prvým českým dokladem typového míšení v rámci královské hradní architektury. 

www.poddzbansko.cz

 

 

Hodnocení  Vambouše  Námitky a rady 
Parkování     u lomu 
Dostupnost     špatně se to hledá ale na konec se to podařilo 
Suvenýry    co nafotíš 
Úroveň prohlídky    volně přístupno 
Občerstvení     co máš v báglu 
Celkový dojem    dobrý 

Sem se dostanete ze silnice Mutějovice – Lhota pod Džbánem od zelené po okraji lesa přibližně 200m vzhůru a dále obloukem vlevo zpět přibližně 100m. Od zastávky autobusu a vlaku Mutějovice je místo vzdáleno asi 2 km. 

www.obec-mutejovice.cz 

Na východní straně zpevňovaly čelo hradu 3 okrouhlé věže; zde též hluboký příkop a val a přístup k hradu. K mnohoúhelníkovému obvodu hradu přiléhaly budovy, na západní straně snad čtyřboká věž.  

 

 

Mapa

Font family: "BIGCITY-Normal" - Fonty a druhy písma zdarma ke stažení. Pokud není font "BIGCITY-Normal" Korektně zobrazen, použijte F5 (nebo CTRL+R), příp. Obnovit  

 

obec, osada Krušovice          6,2km
hrad, zámek, tvrz, hradiště

Mšec

13,6km

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Zříceniny Džbán-Hazmburk