Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nádherná zřícenina středověkého hradu nedaleko stejnojmenné obce na Vranovském hřebeni. Hrad byl založen v 1. polovině 14. stol. a opuštěn po r. 1540 Řada místností včetně kaple byla vytesána přímo do měkkého pískovce. Do kamenných hradeb byl na nejvyšším místě zapojen okrouhlý bergfrit - věž je dodnes hlavní dominantou areálu, dochovaly se i zbytky zdí a druhá menší věž. V r. 1892 koupil objekt Okrašlovací spolek v Turnově - byly zpevněny zdi a skončilo odnášení opracovaných kvádrů na okolní stavby. Při podrobném výzkumu odborníci zjistili, že Frýdštejn byl v minulosti útočištěm ohrožených lidí - od vojenských zběhů až po protestanty, kteří tady marně čekali na zvrat politických poměrů po Bílé hoře. Tradiční pověst o poklad má zřejmě reálný podklad- lupiči si tady totiž skutečně schovali cennosti poté, co ,, vybílili " zámek Hrubý Rohozec.

Hodnocení Vambouše  Námitky a rady 
Parkování    velké parkoviště a zadáčo 
Dostupnost     všude jsou cedule 
Suvenýry štítek na hůl   připravte si chechtáky 
Úroveň prohlídky    volně přístupno  
Občerstvení   to co máš v báglu
Celkový dojem   velmi dobrý  

www.frydstejn.cz 

Tajemná hradní zřícenina se zalíbila režiséru Zdeňku Troškovi před natáčením pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci ( 1987 ) . Právě na tomto hradě dvě čarodejnice ve skvělém podání Heleny Růžičkové a Yvetty Blanarovičové vězní Jasněnku. Nejlepší záběry na hrad jsou ve chvílích, když zuřivá čarodejnice na svém létajícím koštěti oblétávají hradní věž.

O princezně Jasněnce a létajícím ševci

Mapa

Otevírací doba:

květen - říjen

 Úterý  10:00  17:00
 Středa  10:00  17:00
 Čtvrtek  10:00  17:00
 Pátek  10:00  17:00
 Sobota  10:00  17:00
 Neděle  10:00  17:00
 

 Font family: "BIGCITY-Normal" - Fonty a druhy písma zdarma ke stažení. Pokud není font "BIGCITY-Normal" Korektně zobrazen, použijte F5 (nebo CTRL+R), příp. Obnovit  

 

 

     
zoo, soukromá zoo Zoo Liberec 15,2 km restaurace, hostinec, kavárna