Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kalich

Nevelká zřícenina hradu na skalnatém vrchu (536m) nad Třebušínem. Hrad obsadil v r. 1421 Jan Žižka ( podle nej se psal z Kalicha ) poslední zpráva o objektu je z r. 1470 - pak byl opuštěn. Zajímavostí a novinkou tehdejší doby bylo předsunuté dělostřelecké opevnění. Zachoval se zbytek brány, strážní věže, sklep s valenou klenbou a zdi budov. Přístup po žluté turistické značce z Třebušína ( 1,5km )

Hodnocení   Vambouše  Námitky a rady. 
Parkování  dá se parkovat na náměstí 
Dostupnost     připravte si špeky
Suvenýry    to co nafotíš
Úroveň prohlídky    volně přístupno
Občerstvení  co máš v báglu
Celkový dojem  dobrý

 

Na temeni vrchu Kalich leží balvan zv. Čertův kámen - podle pověsti na něm satanáš počítá peníze. Jednou do roka, Květnou neděli, se dá kámen nadzvednout - pod ním je ukrytý poklad.

 

Na místě původní tvrze si po jejím dobití v roce 1421 nechal Jan Žižka z Trocnova postavit hrad, který pojmenoval Kalich a podle kterého si také dal další přízvisko.
Vstup do hradu byl chráněn dvěmi branami a okrouhlou veží, která spolu s hradbou kryla přístup do hradu proti mírnějšímu svahu.
Se stavbou hradu se začalo kolem roku 1421. Ta probíhala ve spěchu, protože husité museli čelit útokům ze Saska a nepřátelským akcím Zikmunda z Vartemberka. Zdejší posádce velel pravděpodobně Žižkův bratr Jaroslav.
Po smrti Jana Žižky v roce 1924 zůstal Kalich v držení husitů. Změnu nepřinesla ani prohraná bitva u Lipan. Hrad Kalich měl být podobně jako hrad Falkenberk na rozkaz císaře Zikmunda rozbořen, aby se nestal sídlem loupežníků. Nestalo se tak a koncem XV. století vystřídalo hrad několik majitelů, mimo jiných Vilém z Ilburka. Zprávy o hradu zmizely v XVI. století v souvislosti se ztrátou významu jeho další existence.

 

 www.trebusin.cz

Mapa,

Font family: "BIGCITY-Normal" - Fonty a druhy písma zdarma ke stažení. Pokud není font "BIGCITY-Normal" Korektně zobrazen, použijte F5 (nebo CTRL+R), příp. Obnovit  

 obec, osada

Třebušín

1,5km     
hrad, zámek, tvrz, hradiště 

Ploskovice

5,5km restaurace, hostinec, kavárna   
město, městys Litoměřice  8,8km  restaurace, hostinec, kavárna  
         
 

 

     
         
         
         
         

 

Náhledy fotografií ze složky Kalich