Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejhezčí pohled na ledečský hrad je přes řeku Sázavu, odkud dobře vynikne jeho dominantní poloha na nevysokém, ale kolmo spadajícím skalnatém ostrohu. Jeho počátky spadají zřejmě již do 1. poloviny 13. stol., výrazně přestavěn byl pozdně goticky ve druhé polovině 15. stol. pány z Říčan a pak znovu v 16. stol., kdy získal charakter renesančního zámku. Události třicetileté války si vynutily posílení jeho obranyschopnosti výstavbou nové brány se dvěma pěti bokými baštami v r. 1642, později byly objekty částečně upraveny barokně. V r. 1879 zámek vyhořel a pak byl již jen úsporně opraven. I přes tyto zásahy si udržel vzhled středověkého sídla, jemuž dominuje raně gotická válcová věž - bergfrit. Raně gotické jádro si uchovala i hlavní palácová budova, gotický je i parkán s hradbou, obíhající hradní jádro, na severní straně zesílený dvěma baštami. V zámku dnes sídlí městské muzeum.

 

Hodnocení  Vambouše  Námitky a rady 
Parkování    ve městě 
Dostupnost  parkoviště je ve městě a k hradu je to pěknej kousek cesty 
Suvenýry   www.ledecns.cz  info centrum, uvnitř v hradě
Úroveň prohlídky    s průvodcem 
Občerstvení    ve městě 
celkový dojem    dobrý 

 Hrad je velkej jako kráva ale přístupnej je jen asi 30%

  V Ledči se natáčely převážně zahraniční koprodukční filmy. V r. 2005 si hrad vybral slavný americký režisér Terry Gilliam pro svou dobrodružnou fantasy Kletba bratří Grimmů s Mattem Damonem a Heathem Ledgerem. Zahrál si tu i Gérard Depardiue v komprodukčním seriálu Bídníci z prostředí francouzské revoluce. V záběrech se objevuje ,,hotel de Police", na dolním nádvoří Depardiue zvedal těžký vůz.

 Kletba bratří Grimmů (The Brothers Grimm)

V Ledči nad Sázavou mívali zvon,  který pokřtili jménem majitele zdejšího hradu Jana Buriana z Říčan, který byl v té době v cizích zemích na válečném tažení. Když se vracel domů, zvon se sám od sebe rozezněl a přestal až ve chvíli, kdy jej pán rukama zastavil. Do kovu se přitom otiskly stopy jeho dvou prstů. V r. 1806 byl zvon zničen při velkém požáru.

Mapa

 Font family: "BIGCITY-Normal" - Fonty a druhy písma zdarma ke stažení. Pokud není font "BIGCITY-Normal" Korektně zobrazen, použijte F5 (nebo CTRL+R), příp. Obnovit  

hrad, zámek, tvrz, hradiště Chlum u Čáslavi  11,7 km     
hrad, zámek, tvrz, hradiště Lipnice nad Sázavou 13,1 km restaurace, hostinec, kavárna  
hrad, zámek, tvrz, hradiště

Zruč nad Sázavou

13,9 km restaurace, hostinec, kavárna   
hrad, zámek, tvrz, hradiště Golčův Jeníkov 19,2 restaurace, hostinec, kavárna  
         
         
         
         
         
         
         

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Hrad Ledeč nad Sázavou