Jdi na obsah Jdi na menu
 


Litoměřice

Soubor:Litoměřice CoA CZ.svgMěstská památková rezervace při soutoku Ohře a Labe. Již v 8. či 9. stol. existovalo na dnešním Dómském vrchu hradiště kmene Lutomericů, před rokem 1057 tu český kníže Spytihněv založil kapitulu s bazilikou sv. Štěpána. Ve spojitosti se založením královského města ve 13. stol. dal Přemysl Otakar II. postavit hrad, který zpust v 15. stol. Pak měl areál nejrůznější využití, sloužil i jako pivovar. Dochovala se budova paláce se zbytky gotické brány a gotických oken. Ve městě najdeme i bývalý dominikánský klášter. První konvent existoval již v r. 1233 ( tehdy tu byli minorité ), zanikl za husitských válek. Minorité se do Litoměřic vrátili v r. 1621, ale další úsilí mařila třicetiletá válka a požáry. V r. 1755 byl dokončen nový konvent a po zrušení minoritské komunity byl v r. 1788 předán dominikánům. Z množství církevních pamětihodností je ovšem nejvýznamnější původně románská bazilika sv. Štěpána z r. 1057. Dobře jsou vidět zbytky městských hradeb.

Hodnocení   Vambouše  Námitky a rady. 
Parkování  dá se parkovat na náměstí, ale chtěj za to chechtáky.  
Dostupnost     dobrá
Suvenýry    info centrum 
Úroveň prohlídky    volně přístupno
Občerstvení  dobré hlady nezdechnete 
Celkový dojem  super, krásné město  

Litoměřice se staly hlavním místem, kde v r. 1975 natáčel filmový štáb rodinný film Páni kluci. Město zde představovalo skutečné městečko Levín ležící nedaleko odtud. Nátáčelo se např. na Dómském náměstí, kde filmaři vystavěli altánek, vněmž se konala školní slavnost a předávání knihy nejlepšímu žáku školy, v ulicích Máchova, Krupka, Horní Rybářská, Rybářské schody, Dómská či Svatojiřská. Školní budovu, do které kluci chodili a do niž se také po žebříku vloupali, aby získali cenné lístečky, představoval objekt biskupské konzistoře. Část exteriérů však vznikala i ve skutečném městečku Levín na Ústecku.

Páni kluci         Páni kluci 

Režie: Věra Šimková-Plívová, scénář Jan Procházka, hrají Michal Dymek ( Tomáš ), Petr Voříšek ( Hubert), Petr Starý ( Jožka ), Magda Reifová ( Blanka ).

Mapa

 www.litomerice.cz

Font family: "BIGCITY-Normal" - Fonty a druhy písma zdarma ke stažení. Pokud není font "BIGCITY-Normal" Korektně zobrazen, použijte F5 (nebo CTRL+R), příp. Obnovit  

hrad, zámek, tvrz, hradiště 

Ploskovice

5,7km restaurace, hostinec, kavárna   
         
         
 

 

     
         
         
         
         

 

Náhledy fotografií ze složky Litoměřice