Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obec Tetín

Údajné sídlo Krokovy dcery Tety, od 9. stol. velké slovanské hradiště, později knížecí dvorec, vdovské sídlo kněžny Ludmily, která tu byla v r. 921 zavražděna. Zříceniny gotického hradu z r. 1288, zničeného husity r. 1422. Románský kostel sv. Kateřiny z doby kolem r. 1200 s hranolovou zvonicí, barokní kostel sv. Ludmily z konce 17. stol., barokní fara z 18. stol. Na hřbitově v jádru románský kostel sv. Jana Nepomuckého ( původně Archanděla Michaela ) z doby kolem r. 1225, přestavěný goticky a barokně. V hospodářském dvoře barokní zámeček z 2. poloviny 18. stol. se zvonkohrou.

Hodnocení  Vambouše  Námitky a rady
Parkování  u rybníku
Dostupnost dobrá
Suvenýry    muzeum ( ale bylo zavřeno ) 
Úroveň prohlídky  volně přístupno 
Občerstvení tak to netušim  
Celkový dojem  dobrý

Vokopčeno z jejich stránek dííík.

Zajímavosti
Kostel sv. Ludmily
Dnešní kostel sv. Ludmily byl postaven v barokním slohu v 80. letech XVII. stol. Součástí kostela jsou varhany, postavené v r. 1771 Guthem z Čisté u Rakovníka. Ve spodní části oltáře je umístěna mensa s kamenem, na němž měla být sv. Ludmila usmrcena.
 
Kostel sv. Kateřiny
Kostel sv. Kateřiny je románksá stavba. Uměleckohistorické datování zařazuje jeho počátek do XII. stol., ale může stát na místě staršího předchůdce, např. kostela, jehož existence se předpokládá již v době života sv. Ludmily (10. stol. n. l.).
  
 Kostel sv. Jana Nepomuckého
Nynější kostel sv. Jana Nepomuckého je stavba v jádře románská, postupně několitrát přestavěna do současné podoby. Kostel se nachází u hřbitova, na kterém je pochován spisovatel V. Vojáček (z r. 1833).
 

www.tetin.cz

Mapa

Font family: "BIGCITY-Normal" - Fonty a druhy písma zdarma ke stažení. Pokud není font "BIGCITY-Normal" Korektně zobrazen, použijte F5 (nebo CTRL+R), příp. Obnovit  

hrad, zámek, tvrz, hradiště

Nižbor

   0,3km  restaurace, hostinec, kavárna
město, městys

Beroun       

     2,7km restaurace, hostinec, kavárna
hrad, zámek, tvrz, hradiště

Karlštejn

     6,2km restaurace, hostinec, kavárna
hrad, zámek, tvrz, hradiště

 Jinčov

   12,7km
obec, osada

 Bratronice

    13.1km restaurace, hostinec, kavárna
hrad, zámek, tvrz, hradiště

Hořovice

  18,4km restaurace, hostinec, kavárna  

 

Náhledy fotografií ze složky Tetín