Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příjemnému letovisku, které již v r. 1832 mělo statut městečka s právem útrpním i hrdelním, dominuje silueta hradu, vybudovaného ve 14. stol. na místě tvrze, rozšířeného za Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic ( 1564-1621 )  o renesanční palác. Po popravě pana Kryštofa v Praze na Staroměstském náměstí získal Pecku Albrecht z Valdštejna a poněm kartuziáni z Valdic u Jičína. V r. 1738 byl hrad na císařský rozkaz pobořen a materiál používán jako stavební. V r. 1940 byl hrad opraven, dnes je přístupný - zajímavostí je např. hradní kuchyně s původním zařízením a expozice Hrdelní právo a soudnictví v Čechách. V městečku stojí barokní kostel sv. Bartoloměje z r. 18. stol. a několik roubených přízemních domů.

 

Hodnocení  Vambouše Námitky a rady
Parkování pod hradem
Dostupnost     velmi dobrá 
Suvenýry štítek na hůl   připravte si chechtáky 
Úroveň prohlídky    s průvodcem ale nám stačila zřícenina
Občerstvení      ve vsi
Celkový dojem velmi dobrý 

Řada nejasností se váže k otázce hradní studny. Počátkem 60. let 20. stol. byl objeven v jižní části hradu pod klenbou otvor kruhovitého profilu, vedoucí do značné hloubky. Do skály vytesaná šachta byla pak dále uměle zasypána. Jednalo se patrně o původní studnu, funkční ještě v 17. stol. Vyskytly se však i názory, že mohlo jít o tajnou chodbu nebo že zde kartuziáni ukryli zlatý poklad. Úsilím několika místních nadšenců byl násyp vybrán a šachta uvolněna až do hloubky 56 m. Dále již hrozilo nebezpečí závalu a práce musely být zastaveny.

www.hradpecka.cz

 

Mapa

Otevírací doba 

Duben, říjen:
Sobota, neděle, svátky od 9 do 16 hodin (polední přestávka od 12 do 13 hodin)
Poslední dopolední prohlídka v 11.15 hod.
Poslední odpolední prohlídka v 15.15 hod.

Květen – září:

Úterý – neděle od 9 do 17 hodin (polední přestávka od 12 do 13 hodin)
Poslední dopolední prohlídka v 11.15 hod.
Poslední odpolední prohlídka v 16.15 hod.

V pondělí a den po svátku zavřeno

Font family: "BIGCITY-Normal" - Fonty a druhy písma zdarma ke stažení. Pokud není font "BIGCITY-Normal" Korektně zobrazen, použijte F5 (nebo CTRL+R), příp. Obnovit  

zoo, soukromá zoo Zoo Dvůr Králové 14,9 km     
         
 

 

     
         
         
         
         
         
         
         
         

 

 

Náhledy fotografií ze složky Hrad Pecka - Zámek Kuks