Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hrad byl vystavěn asi roku 1360 českým pánem Petrem z Janovic, po kterém byl pojmenován Petrsburg, neboť podle tehdejší módy dávali šlechtici hradům německá jména. Staří Čechové však říkali a psali Petršpurk. Popis ze 16. století uvádí na hradě mnoho staveb, mj. velký dům se dvěma síněmi nad sebou a kaplí, v jejíž blízkosti stála bašta. Roku 1559 se však již připomíná jako pustý.Vrch byl přístupný jen z východní strany, neboť na ostatních stranách jsou příkré svahy. Roku 1651 byla ze zřícenin hradu postavena okrouhlá barokní kaple, která je dnes nejvýraznější stavbou v areálu. U ní lze spatřit propadlé staré sklepy. Při romantických úpravách v 19. století byly hradní pozůstatky poškozeny především vytvořením umělé zříceniny v nejvyšším bodě staveniště. Hrad vévodil po celá staletí na Jesenicku, což zanechalo odezvu v mnohých pověstech o hradu a Zámeckém vrchu, kde hrad stával.

  

Hodnocení  Vambouše  Námitky a rady 
Parkování    dole pod zříceninou  
Dostupnost    je to dokopečka něco pro šplhouny 
Suvenýry    to co si nafotíš 
Úroveň prohlídky    volně přístupno 
Občerstvení     to co máš v batohu 
Celkový dojem    dobrý 

Poklad Slepé královny
Za dávných časů byl hrad s velkými poklady majetkem tří sester, z nichž nejmladší byla slepá. Starší sestry se nechtěly o bohatství dělit, zemřely však náhlou smrtí - odnesl je ďábel. Nejmladší sestra se potom stala majitelkou všech pokladů a celého panství. Po letech zavřela všechny poklady do podzemních slují a zlaté klíče od nich i se zlatým křížkem dala vhodit do studánky pod kopcem, která se od té doby nazývá Křížová. Jakmile klíče zmizely ve studánce, hradní paní skonala. Od té doby sedí Slepá královna ve vrchu u svých pokladů. Jen v době jitřní mše o vánocích obchází napůl bíle a napůl černě oděná kolem pustého hradu.
Klíče dodnes leží v Křížové studánce a jen o pašijovém týdnu vyplavou k povrchu. Poklady získat a Slepou královnu může vysvobodit jen neposkvrněný mládenec. Hradní vrch se na Velký pátek otvírá a s ním i přístup k pokladů
 .

 

Mapa

hrad, zámek, tvrz, hradiště  Rabštejn nad Střelou   13,7 km

hrad, zámek, tvrz, hradiště   Manětín     20,5km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Petršpurk-Rabštejn nad Střelou