Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jeden z našich největších a nejkrásnějších skalních hradů si můžeme prohlédnout na mohutném pískovcovém bloku nad vesnicí Boseň při okraji skalní plošiny Mužský. Od počátku 17. stol. byl rodovým sídlem Valečovských z Valečova, z nichž bratři Bartoš a Bernard byli husitskými hejtmany a přáteli Jana Žižky. V té době zřejmě sloužil prostor jv. od hradu, upravený na opevněné sídliště s řadou skalních obydlí, jako zimoviště polních vojsk. Vaněk Valečovský hrad v polovině 15. stol. nákladně přestavěl a dal vybudovat nový kamenný palác. Po Bílé hoře získali Valečov Valdštejnové a připojili jej k k mnichovohradišťskému panství. Pak se stal jen úřednickým sídlem a v 1. polovině 18. stol. byl opuštěn. V 19. stol. obývala skalní světničky na úpatí pískovcového bloku chudina. Dominantou hradu je vysoké zdivo nového paláce, přístupného po skalním schodišti, v němž se mj. dochovaly i dva prevety a arkýř. Ze starého paláce zůstaly jen zříceniny vestavěné do pískovcové skály. Do skály je vyhloubené i vězení zv. Benešovka a působivý labyrint světniček, chodeb a schodů. Návštěvníci si mohou prohlédnout i vstupní expozici a výstavku archeologických nálezů

.

Hodnocení Vambouše  Námitky a rady 
Parkování   velké parkovište a bylo zadáčo
Dostupnost     dobrá  
Suvenýry odznaky štítek na hůl   připravte si chechtáky 
Úroveň prohlídky    volně přístupno
Občerstvení   je tam hospůdka a super pivko  
Celkový dojem   super  

 V r. 1439 přepadl a vypálil hrad Valečov Jindřich z Vartemberka. Majitelku Machnu i její dva syny uvěznil a propustil je až tehdy, co mu podepsali, že se dobrovolně vzdávají svého majetku v jeho prospěch. Nebožáci sice získali hrad zpět, svého práva se však domohli až po čtyřech letech.

www.valecov.zde.cz

 Mapa 

 

Byli jsme tam, kde filmaři.

 Návštěvní doba podzim, zima, jaro

listopad - únor : soboty, neděle od 10,00 do 17,00 hodin, všední dny na objednávku

v prosinci otevřeno i ve dnech 24. - 30. v době od 10,00 do 17,00 hodin.

březen, duben - soboty, neděle, svátky, v době od 10,00 do 17,00 hodin

Letní sezóna

květen - srpen otevřeno denně mimo pondělí od 09,00 do 17,00 hodin POZOR !! V měsících červenec a srpen otevřeno i v pondělí !! září - otevřeno denně mimo pondělí od 09,00 do 17,00 hodin říjen - otevřeno soboty, neděle, svátky od 09,00 do 17,00 hodin Noční prohlídky : květen, srpen - pouze na objednávku při počtu alespoň 10 osob. Vstupné :
 

Font family: "BIGCITY-Normal" - Fonty a druhy písma zdarma ke stažení. Pokud není font "BIGCITY-Normal" Korektně zobrazen, použijte F5 (nebo CTRL+R), příp. Obnovit  

hrad, zámek, tvrz, hradiště Zvířetice 9,2 km     
hrad, zámek, tvrz, hradiště  Humprecht 11,2 km     

Zřícenina nemohla samozřejmě uniknout ani pozornosti filmařů. Asi nejznámějším filmovým počinem na tomto místě je pohádka režiséra Karla Smyczka Lotrando a Zubejda. Projdeme areálem hradu a sejdeme po turistické značce k tzv. skalním světničkám. Dostaneme se na místo, kde se svou loupežnickou tlupou žil strašný a obávaný loupežník Lotrando. Cestou si můžeme všimnout prapodivné chatrče nalepené na skálu v těsném sousedství hradu. Tady se točily scény do pohádky Rumplcimprcampr. Hrad Valečov si zahrál i v jednom díle seriálu Slavné historky zbojnické z r. 1985.

Lotrando a Zubejda           Rumplcimprcampr