Jdi na obsah Jdi na menu
 


Románský portálek věže naznačuje, že hrad byl založen někdy 1. polovině 13. stol., v písemných záznamech je uveden v r. 1316. Hrad byl zničen za válek zelenohorské jednoty s vojsky Jiřího z Poděbrad. Dochovala se 22 m vysoká věž, zbytky paláce a dalších staveb. Přístup po značené cestě z Černošína. 

 

Hodnocení   Vamboušema  Námitky a rady 
Parkování    u silnice 
Dostupnost    dole pod hradem je odpočívadlo, ale to je jen začátek, pak už jen furt do kopečka 
Suvenýry    já jsem sehnal pohled na poště v Černošíně 
Úroveň prohlídky    volně přístupno 
Občerstvení    z domova 
Celkový dojem    dobrý 

 

 mesto@cernosin.cz    

 www.cernosin.cz

Cesta byla dosti náročná, před tím pršelo, takže se nám šlo dost špatně. Každý měl asi 1kg hlíny na botách.  

 

  Mladý Vilém z Volfštejna se při pobytu v Praze přátelil s Janem Žižkou z Trocnova a oba se zde ucházeli o přízeň stejné slečny, která si vzala za muže Viléma. Tím začalo nepřátelství pána z  Volfštejna a Žižky až tak, že při křtu první dcerky Ludmily při hostině, přemohla Žižku zlost až udeřil Viléma do obličeje pečenou srnčí kýtou. Za husitských válek obléhal Žižka se svým vojskem hrad Volfštejn a tehdy zemřela i Vilémova choť, paní z Volfštejna. Vilém s dcerou Ludmilou a se správcem uprchli tajnou chodbou do údolí řeky Mže.
Žižka hrad dobyl, všechny obránce pozabíjel, ale svého nepřítele nenašel. Později při výzvědné výpravě nalezl Žižka se skupinou bojovníků lesní chatu, v které tito tři přebývali. Dcera Ludmila chtěla otce bránit, ale jak Žižka uviděl krásnou dívku, podobnou své matce, okouzlen její krásou a odvahou, smířil se s Vilémem a spolu se pak odstěhovali do Prahy.

 

Mapa