Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kounovské řady

Areál tajuplných kamenných řad nedaleko hájovny Na Rovinách poblíž Kounova na Rakovnicku, jedna z největších záhad české archeologie. O jejich funkci i době vzniku už vzniklo mnoho teorií, ale jednoznačné důkazy pro jejich potvrzení stále chybí. Tvoří je 14 řad do země zasazených křemencových kamenů, dlouhých asi 400m, vedených rovnoběžně ve vzdálenosti 20-30m od sebe. Východně od kamenných řad se tyčí další tři velké balvany, patřící mezi menhiry. Původně stávaly také v areálu řad, ale při kultivaci půdy byly odtaženy na okraj svahu. Vznik kamenných řad se většinou datuje do mladší doby kamenné, ale vyloučen není ani pozdější vznik.

Hodnocení  Vambouše  Námitky a rady
Parkování  u hájovny
Dostupnost na vedou vás cedule
Suvenýry  ve vsi je tam muzeum
Úroveň prohlídky    super naučná stezka
Občerstvení to co si neseš
Celkový dojem    dobrý

Teorie o původu kamenných řad jsou různé, od vyznačení drah pro závody koňmo nebo na vozech z doby byzantské kultury po astronomické zařízení, plnící funkci kalendáře, z dob Keltů. V západní evropě totiž podobné památky plnily převážně astronomickou funkci, ve střední a východní Evropě se však téměř nevyskytují.

 

Mapa

Font family: "BIGCITY-Normal" - Fonty a druhy písma zdarma ke stažení. Pokud není font "BIGCITY-Normal" Korektně zobrazen, použijte F5 (nebo CTRL+R), příp. Obnovit  

 

hrad, zámek, tvrz, hradiště Džbán 1,8km
hrad, zámek, tvrz, hradiště Pravda  2,2km
hrad, zámek, tvrz, hradiště Ličkov  7,7km
obec, osada Krušovice          8,2km

 Zajímavé je i to, že kamenné řady jsou z křemence, který se v blízkém okolí vůbec nevyskytuje-nejbližší ložiska jsou ve vzdálenosti několika desítek kilometrů.

Dva největší balvany v areálu dostaly jméno Pegas a Gibon. Z jejich vzájemné polohy je možné zaměřit body východu Slunce a Měsíce při významných datech.

 www.obec-kounov.cz

 

Náhledy fotografií ze složky Kounovské kamenné řady