Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nedostavěný chrám skrývá několik záhad. Nevíme přesně kdy byl založen. Je zde několik možností:

 1. Založen Plichtou ze Žirotína, slavným bojovníkem, který žil v letech 1291 – 1322. Stavěn a nedostavěn po požáru kláštera v roce 1382 ? Nebo se jednalo, dle odkazu Plichty z roku 1321, o kostel sv. Trojice, který stál severněji od nynějšího chrámu? Tam se také nacházela hrobka rodu Žirotínů a abatyší konventu.

 2. Založen (snad Plichtou Mladším?) kdy je výslovně doloženo patrocinium Nejsvětější Trojice ze dne 22. 12. 1359 a budován v letech 1393 – 1410? Zde se jeví prokazatelná inspirace „severního portálu“ Týnského chrámu, který byl vysvěcen 15. 3. nebo 16. 3. roku 1393. Byl snad položen základní kámen tohoto chrámu 13. 6. roku 1400, tedy na den, kdy připadl pohyblivý svátek na Nejsvětější Trojici? A byl budován Eliškou (Alžbětou) ze Žirotína, abatyší kláštera?

 3. Nebo byl založen panem Jaroslavem ze Žirotína, posledním svého rodu a o kterém se zmiňuje pan František Brod ve svých Spisech, kde píše:“Pan Jaroslav započal roku 1443 s důkladnou stavbou kláštera a velkolepého chrámu, který měl vévodit našim pláním na severozápadu Čech v dál a šíř. Stavbu kláštera šťastně dokončil, ale málem již dovršenou stavbu monumentálního chrámu přerušila smrt štědrého a laskavého příznivce našeho městečka a zdejšího kláštera.“

   

   

  Hodnocení  Vambouše  Námitky a rady 
  Parkování    je tam parkoviště 
  Dostupnost    žádný problém 
  Suvenýry   na měst. úřadě, jsou schopni i zaslat poštou 
  Úroveň prohlídky    volně přístupno 
  Občerstvení     obchůdek 
  Celkový dojem    super, bomba,dopuručuji 
  Byli jsme tam, kde filmaři

   

  www.ln.cz/panensky-tynec/

   

Zajímavost: Kdo tento chrám založil a stavěl se již asi nedozvíme, ale s jistotou víme, a psychtronici to ve svých měřeních dokázali, že chrám stojí na silné pozitivní zóně. Tato pozitivní energie má schopnost odstraňovat depresivní stavy, přinášet optimismus, dobrou náladu, elán a radost ze života. Pobyt na tomto místě doporučují zejména lidem trpícími maniodepresemi, nedostatkem sebevědomí, lidem přecitlivělým, se sklony k sebevraždě. Energie vyzařující na tomto místě posiluje obranyschopnost organismu, dlouhodobější pobyt nebo časté návštěvy, posezení v trávě uprostřed chrámu – doporučují lidem po mozkové obrně, mozkové mrtvici a po veškerých úrazech hlavy.

 

 

Mapa

 

 

hrad, zámek, tvrz, hradiště Žerotín  1,2 km     
hora, vrchol, skála, lom  Kamenný pastýř 4,9 km     
obec, osada Třebíz 6 km    
hrad, zámek, tvrz, hradiště

Mšec

9.9km restaurace, hostinec, kavárna  
obec, osada 

Peruc

13 km  restaurace, hostinec, kavárna   
město, městys  Louny 11,1 km  restaurace, hostinec, kavárna   
         
         
         
         
         
         
         

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Panenský Týnec