Jdi na obsah Jdi na menu
 


Soubor:Peruc znak.pngObrazekMuzeum české vesnice se nachází v zámecké zahradě. Je umístěno do staré barokní sýpky z konce 18. stol. Muzeum se věnuje historii zemědělské činnosti a jsou zde vystaveny zejména zemědělské stroje.

Jednou z nejznámějších pověstí, která je dodnes námětem mnoha umělcům, je příběh knížete Oldřicha z rodu Přemyslovců a krásné pradleny Boženy. K tomuto setkání mělo dojít v roce 1002 (1004). Pro upřesnění je třeba uvést, že kníže Oldřich měl v té době úděl na Žatecku a se selkou Boženou se seznámil, přestože již byl v té době ženatý. Pravdou je, že tento příběh mající charakter spíše červené knihovny do tehdejší velice drsné a bratrovražedné doby příliš nezapadá a nejspíše všechno bylo trochu jinak. Důležité je, že se z tohoto vztahu krátce na to narodil syn Břetislav a rod Přemyslovců nevymřel po meči. Oldřich si Boženu Křesinovou vzal až po smrti své manželky.
Kníže Oldřich byl nejmladší ze tří synů českého knížete Boleslava II. Narodil kolem roku 975 a zemřel přirozenou smrtí dne 9.11.1034 při jedné z hostin. Po Boleslavovi II. se ujal moci Boleslav III, nejstarší z bratrů. Jeho bratři, Jaromír a Oldřich jím nebyli zavražděni jen díky tomu, že se uchýlili k bavorskému vévodovi Jindřichu II. Sám Oldřich se dostal k moci 12.dubna 1012 jakýmsi státním převratem, kdy byl svržen jeho bratr Jaromír. Oldřich nebyl žádné neviňátko. Roku 1033 byl nakrátko uvězněn a zbaven moci, když dostal milost a ujal se opět vlády, nechal bratra Jaromíra oslepit a syna Břetislava vypudil ze země. 
Na tuto dobu si můžete zavzpomínat při procházce obcí PERUC po prohlídce zámku. Hned pod zámkem je pseudogotická Boženina studánka a asi 150 m s kopce po žluté je u silnice č.239 Oldřichův dub, pod kterým se s Boženou scházeli?

Hodnocení Vambouše  Námitky a rady 
Parkování     na náměstí a zadáčo 
Dostupnost   jen blbka to nenajde 
Suvenýry štítek na hůl připravte si chechtáky
Úroveň prohlídky    volně přístupno 
Občerstvení    něco se tam určitě najde
Celkový dojem     velmi dobrý 
 

www.peruc.cz  

 

 

Mapa

Muzeum české vesnice

Otevřeno: květen - říjen
pondělí zavřeno
úterý - pátek 9.30 - 11.30 a 12.00 - 16.30 hodin
sobota - neděle 9.00 - 11.30 a 12.00 - 16.30 hodin

Font family: "BIGCITY-Normal" - Fonty a druhy písma zdarma ke stažení. Pokud není font "BIGCITY-Normal" Korektně zobrazen, použijte F5 (nebo CTRL+R), příp. Obnovit  

 o Kamenný pastýř  4,8km    
kostel, kaple, katedrála, rotunda, synagoga

Panenský Týnec  

6,3km    
hrad, zámek, tvrz, hradiště  Žerotín    7,5km     
Libochovice - park 8,8,1km    
hrad, zámek, tvrz, hradiště Hazmburk 10,4km    
         
         
         
         
         

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Důl Mayrau a obec Peruc