Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hrad na 33m vysokém pískovcovém suku, připomínajícím sloup, byl založen zřejmě na začátku 14. stol. na ochranu staré solné cesty z Míšně do České Lípy. V r. 1427 získal hrad Mikuláš Pancíř ze Smojna a organizoval odtud loupeživé výpady do Lužice. Vojska Šestiměstí Sloup v r. 1445 dobyla. Hrad nesměl být obnoven, ale nařízení se nedodrželo, Mikuláš válčil dál, a hrad vydržel až do třicetileté války ( v té době majitelé byleli v blízkém zámečku ), kdy jej v r. 1639 vypálili Švédové - pak se proměnil ve zříceninu. Va zbytcích hradu se v letech 1670-1785 usadili poustevníci - vystavěli kapli a celý areál výrazně upravili pro své potřeby. V r. 1710 získali panství Kinští, v r. 1785 upravili hrad na romantické výletní místo. Dnes tady obdivujeme místnosti a chodby vytesané do skály. Mezi nimi vyniká tzv. Zbrojnice, jejíž strop podpírá šest sloupů. Pozoruhodná je křížová chodba s přilehlým skalním kostelem a refektářem, dále hladomorna s rytinami od dávných vězňů. Hradní expozice se věnuje poustevníkům na severu Čech.  

 

Hodnocení Vambouše Námitky a rady 
Parkování    velké parkoviště a zdarma.
Dostupnost     jsou tam cedule
Suvenýry odznaky   něco tam maj  
Úroveň prohlídky    volně přístupno 
Občerstvení ve vsi
Celkový dojem     velmi dobrý  

Šest poustevníků se vystřídalo na hradě Sloupu. Jeden znich, malíř Václav, umístil ve skále malované sluneční hodiny, další, optik a zahradník Samuel, pěstoval na hradní plošině obilí a na jižních terasách vinnou révu.

www.hradsloup.cz

 

 Mapa

Byli jsme tam, kde filmaři

Návštěvní doba

Období Otevřeno Poznámka
DUBEN a ŘÍJEN 9:00 - 16:00 Jen soboty, neděle, svátky a ve všední dny po předchozím ohlášení.
KVĚTEN až SRPEN 9:00 - 17:00 Denně, včetně pondělí.
ZÁŘÍ 9:00 - 17:00 Mimo pondělí.

 Font family: "BIGCITY-Normal" - Fonty a druhy písma zdarma ke stažení. Pokud není font "BIGCITY-Normal" Korektně zobrazen, použijte F5 (nebo CTRL+R), příp. Obnovit  

hrad, zámek, tvrz, hradiště Lipý 6,4 km  restaurace, hostinec, kavárna   
hrad, zámek, tvrz, hradiště  Jestřebí 13,5 km