Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zřícenina gotického hradu ze 14. stol. rozšířeného v 16. stol., na 100 m vysoké skále nad pravým břehem Labe. Hrad, který střežil plavbu po Labi a vybírání celních poplatků, byl zpustošen za třicetileté války a v 19. stol. romanticky upraven. Tehdy také byla hradní kuchyně přeměněna na stylovou restauraci. V restituci se vrátil rodině Lobkoviců - dnes si můžeme prohlédnout část gotického paláce s kaplí, rytířskou síň s muzejní expozicí, hrady se zbytky bašt a 17 m vysokou hlásku. Romantické prostředí inspirovalo R. Wagnera k opeře Tannhäuser.

 

Hodnocení  Vambouše  Námitky a rady 
Parkování    velké parkoviště a zadarmo 
Dostupnost    všude jsou cedule 
Suvenýr mince   dobrý 
Úroveň prohlídky    volně přístupno vhodné i pro   smajlik - 13
Občerstvení    restaurace  
Celkový dojem    velmi dobrý 
www.hradstrekov.cz

  Otevírací doba v sezóně 2009:

                 21.03. - 31.10.    úterý - neděle    9.30 - 16.30
                 01.11. - 31.12.    pouze víkendy    9.30 - 16.30
  

 Mapa

Font family: "BIGCITY-Normal" - Fonty a druhy písma zdarma ke stažení. Pokud není font "BIGCITY-Normal" Korektně zobrazen, použijte F5 (nebo CTRL+R), příp. Obnovit  

zoo, soukromá zoo Zoo Ústí nad Labem 3 km restaurace, hostinec, kavárna   
 muzeum

Muzeum modelové železnice Trmice

4,3km restaurace, hostinec, kavárna  

  Hledání inspirace na hradě Střekově prý bral hudební skladatel  Richard Wagner ( 1813-83 )  velmi vážně. V noci bloudil po hradbách oděný pouze do prostěradla, hrál si na strašidlo. Právě tady pak zaslechl lidovou pastýřskou píseń, která mu posloužila jako motiv pro sbor poutníků v opeře Tannhäuser. Nebyl sám, komu Střekov učaroval. V r. 1834 tady pobyl německý malíř Ludwig Richter - jeden z jeho tří zde namalovaných obrazů ,,Převoz přes Labe pod Střekovem"  se považuje za nejslavnější krajinou 19. stol.  

 

Náhledy fotografií ze složky Střekov