Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čertův kámen u Mutějovic

Obří balvan podle pověsti přinesl na místo, kde dnes leží, čert. Podle jednoho z vyprávění jím chtěl zavalit studnu v Pnětlukách, podle jiného letěl s kamenem do Říma, aby ho svrhl na chrám svatého Petra, podle třetí verze měl v úmyslu shodit kámen na kostelík sv. Prokopa v Mutějovicích. Všechny pověsti se však shodují v tom, že čert úkol nesplnil.

Když kohout v Mutějovicích třikrát zakokrhal, čert ztratil sílu a kámen upustil. Někteří badatelé se domnívají, že křemencový balvan, který váží několik tun, může souviset s megalitickými kamennými řadami u Kounova. Jedna z prohlubní na vrchu kamene prý sloužila jako vizír. V okolí Čertova kamene je několik archeologických nalezišť, k nejvýznamnějším objevům patří nález křemencového pěstního klínu ze starší doby kamenné (asi 250 tisíc let př. n. l.) a pozůstatky lovecké stanice z pozdního paleolitu (kolem 10 tisíc let př. n. l.).

 

Mapa,

 

Font family: "BIGCITY-Normal" - Fonty a druhy písma zdarma ke stažení. Pokud není font "BIGCITY-Normal" Korektně zobrazen, použijte F5 (nebo CTRL+R), příp. Obnovit  

hrad, zámek, tvrz, hradiště  Džbán 2,1 km    
hrad, zámek, tvrz, hradiště Louštín 7,2km 

 

 

 
hrad, zámek, tvrz, hradiště

Pravda  

4,9km     
hrad, zámek, tvrz, hradiště  Ličkov   10,9km restaurace, hostinec, kavárna  

Hodnocení  Vambouše  Námitky a rady
Parkování     na polní cestě
Dostupnost    u silnice
Suvenýry     to co nafotíš
Úroveň prohlídky     volně přístuno
Občerstvení    to co máš v báglu
Celkový dojem     dobrý

 

Náhledy fotografií ze složky Čertův kámen