Jdi na obsah Jdi na menu
 


Honosná barokní stavba byla postavena mezi roky 1728 – 1732 za donátora a majitele panství Planá hraběte Václava ze Sinzendorfu. Dnes zničená výmalba chrámu je přisuzována malíři V. S. Schmidtovi, ale také E. Dollhopfovi. Již roku 1781 byl kostel v důsledku císařského patentu uzavřen a roku 1784 zcela zrušen. Přesto v roce 1781 zde Franz Ockl, regentschori a učitel z Plané, provedl koncert Haydnova „Stvoření“, kteří konzervativní katolíci nesli s nelibostí. Protože i nadále věřící navštěvovali oblíbený kostel, bylo v roce 1804 opět oficiálně potvrzeno zrušení kostela a nakonec v roce 1832 bylo přikázáno ho zbořit. Jeho život byl prodloužen přestavbou na továrnu na kameninu a bílý porcelán, která zanikla jako nelukrativní po roce 1845. Po jejím krachu se stal kostel zdrojem stavebního materiálu, což odneslo zejména průčelí stavby kostela, rozebrané do základů. Kostel byl tvořen rozměrnou lodí, která vytvářela s presbytářem jednotný prostor. Zřejmě nebyl vybaven věží, jen sanktusovou věžičkou. Na bocích lodí jsou schodišťové přístavky, původní rozměrná okna byla nahrazena okny pro potřeby továrny. Zde se natáčela pohádka Z pekla štěstí 2. Byli jsme, tam kde filmaři.

 

 

Hodnocení  Vambouše  Námitky a rady 
Parkování    dá se tam zaparkovat na travnatém plácku 
Dostupnost    docela špatně se to hledá  
Suvenýry   to co si nafotíš 
Úroveň prohlídky    volně přístupno 
Občerstvení    to co máš v báglu
Celkový dojem     dobrý  

 Škoda že se o to nikdo nestará 

 Mapa

Font family: "BIGCITY-Normal" - Fonty a druhy písma zdarma ke stažení. Pokud není font "BIGCITY-Normal" Korektně zobrazen, použijte F5 (nebo CTRL+R), příp. Obnovit  

město, městys Tachov 7,5 km  restaurace, hostinec, kavárna  
muzeum Tachov muzeum 7,5 km    
obec, osada

Staré Sedliště

9 km    
hrad, zámek, tvrz, hradiště Labuť 10 km    
hrad, zámek, tvrz, hradiště  Bor 10 km  restaurace, hostinec, kavárna   
hrad, zámek, tvrz, hradiště Volfštejn 11 km    
hrad, zámek, tvrz, hradiště  Přimda 13,6 km     

Zde se natáčela pohádka Z pekla Štěstí 2. Právě tady vládnul Karel Gott jako Lucifer. Režie Zdeněk Troška hrají Michaela Kuklová, Miroslav Šimůnek, Daniel Hůlka, Sabina Laurinová, Dana Marávková, Karel Gott.

Z pekla štěstí 2

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Sv. Apolena-Sv. Jan